Met knikkende knieën
Mevrouw Svitlana komt uit Kramatorsk, het Oosten van Oekraïne. Ze is als vluchteling in Rivne terechtgekomen. Zij vertelt haar verhaal:
“Ik woonde daar met mijn man en dochter. Nadat onze dochter een zoon Slav kreeg, is ze verhuisd naar Rusland. Mijn man en ik verzorgen sindsdien onze kleinzoon. We woonden op een appartement met 3 kamers. Beiden werkten we bij een fabriek. Ik heb een blessure. In 2014 is bij ons de oorlog begonnen, maar we konden blijven wonen in ons appartement. Maar toen begon de grote oorlog in 2022. We wonen dichtbij een vliegveld waar militairen getraind werden. We hoorden steeds schoten en explosies. Het viel ons eigenlijk niet eens meer op. Op 8 april 2022 is ons treinstation geraakt door een raket. Een kwartier daarvoor waren wij nog bij het treinstation. Op 9 april vertrokken we naar Chernivtsi. Mijn man is achtergebleven. Hij kreeg een hartaanval en beroerte, ik ben toen met onze kleinzoon terug gegaan. Mijn man heeft het niet overleefd. We hebben hem nog 2 dagen gezien, toen raakte hij in coma en overleed.
Via via heb ik het telefoonnummer van Tanya uit Rivne gekregen. We zijn toen gelijk naar Rivne gevlucht. Ik was bang dat we op straat zouden belanden. God zij dank dat we veilig in Rivne aankwamen. We werden opgevangen in een slaapzaal en voorzien van alle benodigdheden. Ik had nooit verwacht dat ik zoveel geluk zou hebben met de nieuwe contacten, die inmiddels vrienden zijn geworden. We werden uitgenodigd voor de kerkelijke bijeenkomsten en daar hebben we veel mensen ontmoet uit Bachmut, Luhansk en andere regio’s. Mijn knieën zijn misvormd en daardoor heb ik veel pijn aan mijn benen. Beide kniegewrichten moeten vervangen worden, maar dat is absoluut onmogelijk in mijn huidige situatie. Er is geen inkomen en ik heb de zorg voor mijn kleinzoon. Ik draag kniebeschermers en loop met een wandelstok. Ook heb ik bepaalde zalf om mijn benen in te smeren en speciale inlegzolen in mijn schoenen op aanraden van de dokter. De enige oplossing is dat mijn kniegewrichten worden vervangen, er is verder geen andere behandeling mogelijk. Per kniegewricht zijn de kosten € 3.700,-. Ik wil zo graag lopen en mijn kleinzoon verder opvoeden, ik ben zijn gids voor het leven.
In Rivne heb ik voor het eerst de Bijbel gezien en vastgehouden. Thuis hadden wij geen Bijbel en we gingen ook nooit naar een kerk. Hier ben ik de Bijbel gaan lezen en bestuderen. Ik ben zo dankbaar dat jullie hierbij helpen in de kerk en bij de huisbijeenkomsten. Ik ga hierdoor steeds meer begrijpen. Als ik bij jullie kom, kan ik even alles vergeten en dan lijkt alles goed. Dan kan ik even alle verdriet vergeten, wat mijn kleinzoon en ik hebben meegemaakt. De mensen hier zijn vriendelijk en meelevend, ik heb daar geen woorden voor.”
Doel
We hebben mevrouw Svitlana verschillende keren ontmoet. Deze vrouw en oma heeft veel meegemaakt. Zij betekent veel voor de (kerkelijke) gemeenschap. Waar mogelijk helpt zij bij kerkelijke activiteiten en ook naait zij militairen uniformen (inmiddels meer dan 180 stuks). Deze gaan naar het front.
Inmiddels is er ruim budget beschikbaar voor de operatie aan 1 knie. Samarita spaart door, zodat ook de 2de knie vervangen kan worden. Wilt u ook hieraan bijdragen? Maak dan uw gift over op IBAN: NL92 RABO 0113 1581 14 o.v.v. ‘knie operaties’.